Novostavba kabin a zázemí fotbalového klubu Klánovice  

Když krása, účelnost a funkčnost slouží sportu

Areál fotbalového klubu se nachází na východním okraji Klánovic vedle přírodního parku Klánovice – Čihadla. Šatny se zázemím fotbalového sportoviště vznikly podle návrhu studia 20–20–ARCHITEKTI pod taktovkou Ing. arch. Zdeňka Rychtaříka. Novostavba nahrazuje bývalé zázemí sportoviště a je navržena pragmaticky s ohledem na provozní a funkční využití jednotlivých prostor jako jednoduchá dvoupodlažní kubická hmota s plochou střechou, ze které vybíhá jednopodlažní zázemí hřiště. „Směrem k herní ploše je fasáda maximálně prosklená a orámovaná konstrukcí tzv. tribuny. Ostatní fasády jsou plné s minimálním prosklením, s výjimkou východního horizontálního okna do kanceláře. Objekt je z většiny omítaný ve světle šedém odstínu, s vloženými dřevěnými poli z modřínových prken na jižní fasádě, která rámuje rastr ocelové konstrukce tribuny v antracitovém odstínu,“ vysvětluje koncept vzhledu budovy Zdeněk Rychtařík.

Podívejte se na videoprohlídku fotbalového klubu Klánovice

Účelně navržený interiér

V účelně navrženém interiéru najdete vše, co fotbalový klub potřebuje: několik šaten s umývárnami, posilovnu, klubovnu a kancelář, prostor pro rozhodčí i místnost s technologiemi. V přízemí objektu se dále nachází bufet se zázemím s výdejem přes okénko do krytého prostoru pod tribunou. Nechybí ani dostatek skladových místností pro potřebu údržby venkovních ploch areálu. Celý objekt je vytápěn a temperován plynovým kotlem, vybaven systémem vzduchotechniky s rekuperací a zpětným využitím šedé vody. Budova získává vodu z hloubkového vrtu a má provedenou přípravu pro střešní fotovoltaické panely, se kterými se počítá v budoucnu. Ing. Šimon Matějovský ze studia 20–20–ARCHITEKTI, který se na realizaci zázemí pro klánovický fotbalový klub ve spolupráci s designovým obchodem MONOBRAND spolupodílel, k architektonickému řešení vnitřku budovy dodává: „V interiérech se pohledově uplatňuje hrubost prefabrikovaných železobetonových stropních panelů v kontrastu k jednolitým bílým omítkám s akcentem v podobě modrých dveřních výplní. Pohledově jsou řešeny i vnitřní instalace vzduchotechniky.

Berker Q.3

Interiér dotváří vypínače a zásuvky berker Q.3 v antracitové barvě, která koresponduje s barvou venkovní ocelové konstrukce tribuny.“ Vypínače, zásuvky a koncové elektroinstalační prvky berker Q.3 dodal designový obchod MONOBRAND.

Tento robustní spínač, vynikající čistými konturami a příjemným povrchem nepřehlédnete v žádné místnosti. Již při letmém dotyku spínače Q.3 poznáte rozdíl. Sametový, na dotek příjemný materiál, čisté linie a decentní barevnost – v jednoduchosti je krása!

Řešení elektroinstalace

Kompletní řešení elektroinstalace pro novostavbu dodala společnost Hager - od rozváděčových skříní FWU a FWB přes modulární přístroje pro bezpečné nakládání s energií až po pohybová čidla nebo venkovní zásuvky s vyšším krytím. Jan Franěk, který zodpovídal za elektroinstalační řešení v celém objektu, k výběru produktů Hager říká: „Sázím na léty ověřenou kvalitu a rychlost montáže, korunovanou nejrůznějšími vychytávkami, které používám v praxi už mnoho let a které usnadňují mou práci i šetří čas. Jakmile mohu ovlivnit výběr tak důležité části instalace, jakou je rozvaděč - srdce celého objektu - patří produkty Hager mezi jasnou a rychlou volbu. Jako elektrikář na rozvaděčích Hager oceňuji mnoho doplňků a snadnou instalaci. S těmito rozváděči dokážete vyřešit nejeden problém s místem a díky bezšroubovým přístrojům a svorkám quickconnect ušetříte i spoustu času potřebného k vlastnímu zapojení rozváděče. Obzvlášť patrné je to při instalaci propojovacích lišt modulárních přístrojů.“

Jan Franěk vyzdvihuje i další netypická řešení použitá v zázemí klubu: „Správci objektu i trenéři uvítali designová PIR čidla na schodišti, která bezpečně a zcela automaticky spínají světla malým probíhajícím sportovcům, ale v případě potřeby, např. při úklidu, je lze ovládat jednoduchým stiskem tlačítka tak, že jsou trvale vypnutá, nebo naopak trvale svítí,“ vysvětluje Jan Franěk a pokračuje: „Mně osobně se velice líbí, jakou architekt vymyslel skvělou skrýš v dřevěném obložení objektu, kam schoval venkovní silové a reproduktorové zásuvky. Je to z hlediska čistého pohledu pochopitelné a skvělé řešení, nicméně přístroje berker W.1 jsou natolik vzhledově decentní, že se je nezdráhám na jiných projektech používat ani viditelně. A jako odborník oceňuji nejen jejich design, ale také vysoké krytí IP 55, mechanickou odolnost, snadnou montáž a vyřešený odvod kondenzátu,“ uzavírá Jan Franěk.

Berker W.1

Vypínače berker a Hager Manufaktura

Berker R.3

Rovněž zvolené interiérové koncové ovládací prvky berker Q.3 patří do portfolia společnosti Hager. Thomas Grund, generální ředitel české pobočky Hager Electro, k výběru vypínačů dodává: „Vypínače berker Q.3 jsou jedny z našich architekty nejoblíbenějších vypínačů. Svůj téměř puristický vzhled a decentní barevnost doplňují ještě jednou žádanou vlastností, a tou je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Jedná se o vysoce kvalitní plast se speciální sametovou povrchovou úpravou. Jsou tedy překvapivě příjemné na dotek,“ vysvětluje Thomas Grund. A ještě jednu libůstku v interiéru šaten klánovického klubu můžete objevit: Speciální na míru vyrobený vypínač berker R.3 s potiskem loga AC Sparta Praha. Thomas Grund, sám velký fotbalový fanoušek, který se aktivně v klubu podílí na práci s mládeží, k tomu dodává: „Chtěli jsme, aby děti dnes a denně měly na očích, kam až se svou pílí a poctivým tréninkem mohou vypracovat. Je to takový vtípek, hecnutí pro naše mladé hráče,“ usmívá se Thomas Grund. Vypínač berker R.3 s na míru vytvořeným potiskem vznikl v rámci zakázkového výrobního programu Hager Manufaktura. „Vyslovte téměř jakékoliv přání na vzhled vypínače a Hager Manufaktura vám jej splní. Nejen potisk vypínače, ale možný je i jakýkoliv RAL barevný odstín, gravírování, použití speciálních materiálů včetně drahých kovů nebo netradiční povrchové úpravy. Díky tomuto zakázkovému výrobnímu programu můžete mít vypínač jako nikdo jiný. A jeden takový speciální teď má fotbalový klub tady v Klánovicích,“ uzavírá Thomas Grund.

Fotogalerie

Nové zázemí pro FK Klánovice je důkazem, jak velké věci dokáže podpora Hlavního města Prahy a místní samosprávy, zadání projektu kvalitní architektonické kanceláři a podaná pomocná ruka ze strany zainteresovaných firem. Výsledkem je kvalitní, nápaditá, dokonale funkční stavba, která díky své nadčasovosti a promyšlenému provedení má ambici nejen sloužit dlouhé desítky let klánovickému klubu, ale stát se i příkladem hodným následování pro ostatní. „Mám radost, že nové zázemí bude sloužit několika generacím především dětí a mladých hráčů, kteří se i díky skvělému zázemí budou „na fotbale“ cítit dobře, budou na tréninky chodit rádi, hýbat se a sportovat. A o to jde v první řadě,“ uzavírá Ing. Alena Kolovrátková, starostka městské části Praha - Klánovice.

Použité produkty: rozvaděčové skříně FWB, rozvaděčové skříně FWU, modulární přístroje hager, berker Q.3, berker W.1, berker R.3

Autoři architektonického návrhu:

2020 architekti s.r.o., Ing. arch. Martin Šafránek, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík, Ing. Šimon Matějovský

Fotografie:

Filip Šlapal: filipslapal.cz

David Raub: luminum.cz