Klasické vypínače podle velkých mistrů
100 let vypínačů berker – 100 let stylu Bauhaus

Vypínače berker a designová škola Bauhaus mají mnoho společného: vedle stejného data narození, roku 1919, spojuje tradičního výrobce vypínačů z německého Schalksmühle s kolébkou klasické moderny z Dessau především záliba v souznění vzhledu a funkce. Však také sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech ve 20. letech 20. století právě vypínače berker. Během nedávné důkladné rekonstrukce byly opět do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity vypínače berker Serie 1930 a Serie Glas. Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů. A právě díky této redukci až na samu podstatu dosahují nadčasové estetiky.
Walter Gropius použil kulaté vypínače berker v mnoha svých ikonických stavbách v Dessau, a to nejen ve veřejných budovách. Už od roku 1926 se sametový zvuk „cvak“ při otočení páčky vypínače berker nese i soukromými rezidencemi a pracovnami, např. ve známé ředitelské pracovně. V této místnosti, odkud se na svou úspěšnou pouť do celého světa vydala klasická moderna jako nepřehlédnutelná kapitola v dějinách architektury, designu a kunsthistorie, najdete zásuvky a vypínače berker ze skla a bakelitu. „Svým kulatým vzhledem se do této místnosti jednoduše hodily nejvíce,“ vysvětluje expertka na styl Bauhaus Monika Markgraf. Vypínače berker Serie 1930 a Serie Glas zapadají do konceptu interiéru skvěle dnes stejně jako ve 20.-30. letech 20. století. Ztělesňují ryzí funkcionalitu. Nejen z hlediska použitých materiálů, ale i svým tvarem odrážejí vypínače Serie 1930 a Serie Glas samou podstatu a ducha stylu Bauhaus: kruhová forma obou vypínačů odkazuje na jeden z nejstarších a nejvýznamnějších geometrických prvků, čímž použité vypínače dokonale korespondují s principy Bauhausu ve smyslu používání základních geometrických tvarů.

I dnes působí obě tyto série vypínačů autenticky a přesvědčivě. A to nejen díky svému výraznému vzhledu a nostalgickému šarmu, ale také precizní použitou technikou a splněním všech požadavků dnešní doby. Ve stejném designu jako vypínače a silové zásuvky tak můžete mít otočné stmívače nebo datové, telefonní nebo dokonce USB zásuvky.

berker Serie 1930

Díky použitému materiálu, černému nebo zářivě bílému bakelitu, se vypínače Serie 1930 hodí především do zrenovovaných starých budov, ale překvapivě dobře si rozumí i s moderní architekturou čistých tvarů a přímých linií. Vzhled těchto vypínačů je jednoznačně inspirován originálními vypínači z éry Bauhaus, neboť byly vyvíjeny v těsné spolupráci s výzkumníky a experty přímo z Dessau. Svým charakteristickým kruhovým tvarem se právem staly klasikou mezi vypínači.

berker Serie Glas

Jak dokáže tvarová elegance vycházet ze své funkce, to dokonale demonstruje berker Serie Glas ve variantě s čirým nebo bíle podtištěným sklem doplněným o černou nebo bílou otočnou páčku z bakelitu. Tato řada, vyvinutá koncem 70 let, ale pro inspiraci sahající mnohem hlouběji do historie, ztělesňuje nadčasový tradiční otočný vypínač. Svým vtíravým skleněným kulatým podkladem a klasickým tvarem citlivě doplňuje nejrozmanitější interiéry.

berker Serie 1930 Porzellan made by Rosenthal

Nekorunovaný král mezi vypínači: berker Serie 1930 z pravého porcelánu z porcelánky Rosenthal ztělesňuje dokonalé souznění ušlechtilého materiálu a nejvyššího řemeslného zpracování. Ve své klasické kulaté formě zvou vypínače berker Serie 1930 vyrobené z nejkvalitnějšího porcelánu na hned dvojitou cestu časem: zatímco jejich forma odkazuje k moderně, tak použitý materiál dává vzpomenout na dobu, která předcházela vynálezu umělých hmot.

Fotogalerie: