Registrace
Filtr referencí
  • Typ stavby

  • Produktové skupiny

 

Reference

Pod značku Hager patří i značky berker, lumina, electraplan a tehalit. Toto široké portfolio, které tvoří kompletní systém, umožňuje montážním firmám realizovat elektrickou instalaci pomocí komponentů od jednoho dodavatele. Všechny výrobky našich značek nacházejí praktické využití po celé Evropě. Přesvědčte se sami!

Černobílý mezonetový byt v Karlíně

Když si architekt nebo designér koncipuje byt sám pro sebe, obvykle tušíme, že na výsledek se opravdu můžeme těšit. Že díky nulovým kompromisům, které obvykle vyplývají z dialogu mezi designérem a investorem, bude výsledek stát za to! A mezonetový byt v Karlíně, který si pro sebe navrhla a vytvořila interiérová designérka Ivanka Kowalski, je přesně jedním z těchto případů. Výsledek totiž opravdu stojí za shlédnutí.

Popis

Byt v novostavbě v developerském projektu se naštěstí Ivance Kowalski podařilo zakoupit ve velmi brzkém stadiu, tzn. de facto ještě na papíře. Byla díky tomu u samého počátku výstavby a proto měla možnost zakomponovat do svého budoucího bydlení celou řadu klientských změn. Kromě drobné změny dispozice, která ale byla řešena již v návrhu celkem dobře, si Ivanka do bytu navrhla zcela jiné koupelny, podlahy nebo třeba vypínače. Z původní standardní nabídky prakticky v bytě zůstaly jen okna a dveře.

„Při návrhu svého bytu v Karlíně jsem vzala v potaz kromě svých osobních preferencí například již samotnou lokalitu. Chtěla jsem vytvořit atmosféru bytu s respektem k historii a původně průmyslovému duchu této čtvrti, výsledek proto záměrně působí lehce industriálně. Tak třeba obývací pokoj má z poloviny své plochy vyvýšený strop, díky čemuž vypadá trochu jako loft,“ vysvětluje svůj původní záměr designérka. „Byt jsem navrhovala pro sebe, a tak jsem si mohla dovolit i trochu experimentovat a volit třeba i odvážná, netradiční řešení. Ve výsledku se budu zpovídat jen sama sobě,“ objasňuje se smíchem Ivanka Kowalski. Přesto byla autorka rozhodnutá, že navrhne své bydlení především v duchu nadčasovosti. Nenechat se příliš ovlivnit nejaktuálnějšími trendy, ale sebe sama se neustále ptát, zda se jí ten či onen prvek bude líbit i za dalších 10 let. „Základ interiéru jsem zvolila jakoby abstraktní, v černobílé barevnosti a minimalistických tvarů, tzn. takový, který se neokouká. Byt mohu dotvářet nebo jeho vyznění měnit doplňky, dekoracemi, uměleckými artefakty nebo vnesením barev,“ dodává Ivanka Kowalski.

Srdce bytu představuje velkorysý obývací pokoj, jehož dominantou je atypicky řešené schodiště ze subtilního černého lakovaného plechu, pod kterým se rozkládá sněhobílá pohovka doplněná ikonickým křeslem UP 50 od B&B Italia. Nepřehlédnutelně trůní v obývacím prostoru elegantní minimalistická kuchyňská linka Xila od italského výrobce Boffi. Je v provedení černý matný lak, má keramickou pracovní desku, a vybavena je spotřebiči značky Gaggenau. Na stejném patře jako obývací pokoj se nachází také ložnice s šatnou a velmi originálně pojatou prosklenou koupelnou. Obě koupelny, na spodním i horním patře, jsou řešeny stejně – v kombinaci Carrara mramoru, bílé stěrky a lité bílé podlahy.

Při vytváření interiéru Ivanka Kowalski neváhala přizvat ke spolupráci dalšího kolegu: pod finálním vzhledem bytu jsou spolupodepsán designér Ondřej Rusňák. Interiér vybavili kvalitními nábytkovými prvky, nápaditým osvětlením i celou řadou designových prvků, které dohromady tvoří harmonický a neotřelý celek. Pozornost byla věnována každému detailu. „Drobné prvky, které ale nakonec významně přispívají k celkovému vyznění interiéru, jsem vybírala velmi pečlivě. Do svého bytu jsem zvolila např. závěsné svítidlo DROP BULB, které dominuje prostoru nad jídelním stolem, dveřní kování londýnské značky Buster + Punch nebo třeba na zakázku vyráběné vypínače Hager Manufaktura. Vypínače vycházejí z oblíbených kulatých otočných vypínačů berker, které jsem ve svých realizacích již několikrát využila, ale tentokrát mají zakázkový sametově hebký povrch SoftTouch. Kulaté otočné vypínače berker serie 1930 a berker R.classic se mi líbí, ráda pracuji podle kontextu jak s jejich bakelitovou, tak i porcelánovou variantou. Přesto, do toho interiéru se mi ani jedna z těchto klasických verzí úplně nehodila. Nakonec jsem se rozhodla pro zjemnění plastového materiálu speciální povrchovou úpravou a vzhledem k industriálnímu vyznění bytu jsem otočnou variantu vyměnila za kolébkovou,“ vysvětluje Ivanka Kowalski. Zakázkový výrobní program Hager Manufaktura plní požadavky architektů a zákazníků na specifické úpravy vypínačů a zásuvek. Na objednávku je tak možné vybavit vypínače např. vygravírovanými piktogramy, které usnadňují ovládání svítidel nebo žaluzií, dále lze namíchat jakýkoliv RAL barevný odstín pro vypínače a zásuvky nebo je dokončit libovolnou povrchovou úpravou. „V poslední době vnímáme zvýšený počet požadavků na úpravu našich vypínačů ze strany architektů a designérů – a nás těší, že můžeme naše vypínače přizpůsobovat jejich kreativním nápadům. Trendy jsou matné sametové povrchové úpravy SoftTouch. Především našim kulatým sériím tento vzhled velice sluší, vypínači to dodá punc jakési jedinečnosti,“ uzavírá Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice.

Ať už designér pracuje pro klienta nebo navrhuje bydlení pro sebe, cíl je vždy stejný: Aby se ten, kdo bude nakonec v bytě žít, v něm cítil dobře a souzněl s jeho atmosférou. Symfonie, kterou dirigovala v Karlíně Ivanka Kowalski, vytváří báječný harmonický soulad a slibuje, že se své majitelce ani po několika letech neomrzí.


Foto: Konsepti a David Raub

Použité produkty: serie R.classic ve variantě SoftTouch, zakázková výroba v Berker Manufaktura